Blog
Przestrzeń biurowa nie musi być nudna – o nowoczesnych rozwiązaniach i realizacjach
Funkcjonalność – to liczy się w biurze najbardziej, ale odkąd Google pokazał wnętrza swoich biur, wszyscy zapragnęli wprowadzić odrobinę szaleństwa do swoich przestrzeni pracy. Dzięki temu, choć wciąż dominuje praktyczne podejście, funkcjonalność i wygoda, coraz częściej widać odważne rozwiązania i elementy.
Mniej formalne podejście do powierzchni biurowej, otwarta przestrzeń dla integracji i pracy w zespole, elementy humoru i rozrywki, których wcześniej nie było w biurach – nie każdą firmę stać na takie rozwiązania. Wynika to między innymi z tego, że każda niewykorzystana otwarta przestrzeń to dodatkowe koszty wynajmu. W związku z tym inwestorzy często rezygnują z takich rozwiązań, choć są i tacy, którzy widzą ich potencjał.
Coraz więcej pracowników pracuje poza biurem, a ich głównym narzędziem pracy jest laptop – są bardziej mobilni, nie spędzają przy biurku 8 godzin. Stąd pomysł na projektowanie zróżnicowanej struktury biura, dostosowanej do indywidualnych potrzeb firmy i jej pracowników. Część z nich ma stałe stanowiska , część korzysta z tzw. sharedesk, akurat kiedy jest w biurze. Natomiast kiedy zespół chce omówić projekt nie musi już wynajmować sali konferencyjnej, tylko korzysta ze wspólnych otwartych przestrzeni, w których znajdują się stoły do pracy w grupie lub wygodne kanapy.
Meble biurowe są podstawą dobrze funkcjonującego biura.Te niezbędne elementy powinny być trwałe, proste i umożliwiać zmianę konfiguracji. Łączy się to oczywiście z wyglądem estetycznym, ale też z aspektem ekonomicznym, bo takie meble generują największe koszty. W strefie recepcji, w salach konferencyjnych i gabinetach wyższej rangi pracowników jest większe pole do popisu. Są to obszary reprezentacyjne, więc często stosuje się tu oryginalne rozwiązania, odważne pomysły.
Ze względów praktycznych biurka i szafy produkowane są z dobrej jakości laminatów, które pomimo przystępnej ceny są odporne na wgniecenia i zarysowania. Im droższe wyposażenie tym lepsza jakość- tkanina, materiał wykończeniowy czy możliwość regulacji wysokości, kąta nachylenia. Kolory, które przeważają to odcienie od bieli do czerni z kolorowym akcentem (często nawiązującym do kolorystyki loga) lub drewno. W strefach reprezentacyjnych pojawiają się droższe wykończenia –mdf lakierowany w połysku, konglomerat lub naturalne materiały takie jak drewno i kamień.
Również rozmiar biura stanowi nie lada wyzwanie. Biel, jednolita posadzka i szklane ściany to elementy szczególnie pożądane dla małych powierzchni. W niewielkich przestrzeniach warto zainwestować w meble na zamówienie, np: regał na całą ścianę, który pomieści wszystkie dokumenty. Wbrew pozorom duże pomieszczenia, również nie są idealne – w takich przypadkach należy wykazać się kreatywnością. Można zastosować, ciekawą grafikę w posadzce i suficie, powiększyć część wspólną, wygospodarować dodatkowe pomieszczenie socjalne. Taki zabieg podzieli wizualnie przestrzeń na kilka stref lub wydzieli część komunikacyjną.
Wizerunek biura zależy w dużej mierze od inwestora. Coraz częściej, aby ocieplić wnętrze biurowe wprowadza się domowe detale np. komfortowe fotele zamiast oficjalnych typowo biurowych mebli, czy ciekawe lampy wiszące lub stojące, które dają przyjemniejsze światło niż typowe oprawy biurowe.