Projektowanie biur coworkingowych

Blog

Projektowanie biur coworkingowych

Projektowanie biur coworkingowych

Według szacunków corocznego światowego badania powierzchni coworkingowych magazynu Deskmag, do końca 2018 roku na całym świecie będzie już 1,7 mln użytkowników współdzielonych przestrzeni pracy. Wraz z  rozwojem tego segmentu rynku, wzrasta konkurencja między operatorami. Powinni oni zatem rywalizować o użytkowników oferując im dodatkowe usługi jak np. szkolenia, programy wsparcia, doradztwo, ale także postawić na design, który stworzy indywidualny charakter miejsca i wykreuje markę.

Statystyki pokazują, że użytkownicy biur coworkingowych to najczęściej młode osoby, reprezentujące zawody kreatywne, start-up’y. Od wynajmowanej powierzchni oczekują, aby była ciekawa i inspirująca, aby sprzyjała nawiązywaniu relacji i wymianie doświadczeń, jednocześnie zapewniając także miejsce do pracy w skupieniu.  Jak zaaranżować powierzchnię, która odpowie na wszystkie te potrzeby?

Przestrzeń, która łączy

Esencją idei biur coworkingowych jest współpraca z innymi użytkownikami przestrzeni. Stąd też powinna być ona zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwiać komunikację, być katalizatorem nawiązywania relacji międzyludzkich. Pamiętajmy o tym już na etapie wyboru odpowiedniej lokalizacji na tego rodzaju działalność. Długie korytarze, czy gabinetowy układ pomieszczeń utrudniają komunikację i w tym przypadku powinno się ich unikać. Popularnym elementem wystroju są duże, współdzielone stoły, które wnoszą do wnętrza domową swobodę. Dobrym wyborem będą meble modułowe, które umożliwiają dowolne zaaranżowanie przestrzeni w zależności od aktualnej potrzeby i pozwalają przy tym na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Ważnymi punktami biura coworkingowego są kuchnia, kawiarnia, czy pokój chillout’u. Nieformalna atmosfera tych miejsc z naturalnych względów ułatwia nam podjęcie interakcji z innymi użytkownikami biura i ich wystrój powinien temu sprzyjać. Postawmy zatem na przytulny, domowy klimat i zastosujmy np. miękkie sofy i fotele, huśtawki, dywany, czy długie, wiszące lampy i dużo żywej roślinności.

Pierwiastek ludzki

Pozwól członkom społeczności coworkingowej współtworzyć przestrzeń wokół siebie. Niech zmienia się ona i ewoluuje razem z nimi. Szafki i regały, w których pozostawić można swoje rzeczy, miejsce na zdjęcia, tablice, na których można rysować i zapisywać myśli, wspomniane systemy mobilne, dające możliwość sprawnego przearanżowania miejsca – wszystko to, co zaangażuje ludzi w przestrzeń, pomaga budować poczucie przynależności, własności i tym samym wpływa na ich lojalność i długofalową współpracę.

Elastyczność

Elastyczność jest jedną z najważniejszych cech, jakimi powinno wyróżniać się biuro coworkingowe. Ponieważ w takiej przestrzeni koegzystują ze sobą osoby z przeróżnych branż, wykonujące różne czynności, warto wydzielić strefy, dostosowane do różnorodnego rodzaju działań – miejsca do pracy w skupieniu, do pracy w grupie, biznesowych spotkań z klientem, reprezentatywną recepcję. Pomogą nam w tym np. szklane czy tapicerowane ścianki mobilne, które poza dzieleniem przestrzeni, pełnią także bardzo ważną funkcję akustyczną i tworzą ciekawe aranżacje. Dobrze sprawdzą się także takie nowoczesne rozwiązania jak budki telefoniczne i kubiki do pracy indywidualnej i wspomniane wcześniej meble modułowe.

Kontakt

FORBIS GROUP SP. Z O.O.
ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa
kontakt@forbisgroup.pl, +48 22 408 79 29

NIP: 525-252-22-55

REGON: 145869381

KRS: 0000638634

Logo Forbis group
All rights reserved 2024