Blog
Jak powinno wyglądać biuro idealne?
Zaprojektowanie biura idealnego jest nie lada wyzwaniem dla architekta. Takie biuro musi spełnić szereg norm funkcjonalnych, projektowych i estetycznych, zapewnić komfortowe warunki do pracy.
We współczesnym świecie biuro jest praktycznie drugim domem pracownika, dlatego przestrzeń biurowa powinna być nie tylko miejscem pracy, ale również strefą relaksu. Ponadto istnieją regulacje prawne określające wymogi związane z poziomem oświetlenia, wentylacją oraz wielkością powierzchni przeznaczonej dla jednego pracownika. Spełnienie tych warunków gwarantuje stworzenie odpowiedniego stanowiska pracy, jednak trzeba pamiętać również o tym, żeby aranżacja przestrzeni biurowej wiązała się z charakterem branży danej firmy. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla każdego przedsiębiorstwa. Istotne jest uwzględnienie struktury organizacyjnej firmy oraz organizacja specjalistycznych stref przestrzennych. Są to zarówno biura zespołów projektowych, jak i strefy dodatkowe, na przykład tzw. budki telefoniczne, które zapewniają pracownikom prywatność podczas rozmów telefonicznych, czy też strefy wspólne – służące do relaksu, w których pracownik może spokojnie zjeść czy odpocząć.
Projektując przestrzeń biurową, należy mieć na uwadze nie tylko funkcjonalność i efektywne rozplanowanie powierzchni, ale również dostosowanie wystroju biura i jego estetycznego wyrazu do charakteru działalności danej firmy. Jednym z głównych trendów, które wybierane są dziś przez najemców, jest minimalizm. To ponadczasowa oznaka profesjonalizmu i dobrego gustu, często łączona z ciekawym wzornictwem i kolorowymi dodatkami. Dominują stonowane barwy na ścianach, głównie szarości oraz beże. Wciąż niewielu jest inwestorów, którzy decydują się na odważniejsze rozwiązania kolorystyczne czy materiałowe, choć i to pomału zaczyna się zmieniać. Coraz częściej wybierane są bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, takie jak pozostawienie surowej ściany betonowej lub zastosowanie na niej graffiti– mówi Katarzyna Grąbczewska, architekt Forbis Group.
Obecnie bardzo modnym trendem jest ekologiczne podejście do projektowania. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystywanie materiałów naturalnych w wykończeniu wnętrz, takich jak drewno, szkło czy kamień. Są to równocześnie materiały, które podlegają utylizacji bądź recyklingowi. Inną, dość zaskakującą, choć bardzo ciekawą tendencją w projektowaniu wnętrz biurowych, która szybko rozwija się w ostatnich latach, jest tak zwany powrót do korzeni. Meble i dodatki biurowe są wykonywane metodą rzemieślniczą, są indywidualnie zaprojektowane, nie mają nic wspólnego z masową produkcją.
Jak powinno wyglądać biuro idealne? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Inaczej będzie wyglądało biuro idealne z punktu widzenia pracodawcy, inaczej z punktu widzenia pracownika. Pierwszy z nich będzie dążył do niwelowania kosztów wykończenia powierzchni biurowej i w trakcie jej użytkowania, dla drugiego z kolei ważna będzie wygoda i komfortowe warunki pracy. Brak w tej kwestii jednej, jasnej metody. Zawsze należy wypracować kompromis i potraktować każdą projektowaną przestrzeń w sposób indywidualny.