Blog
Czy warto postawić na szklane ściany w biurze?
Szeroko rozumiane przestrzenie biurowe coraz częściej przestają być jedynie szarymi pomieszczeniami wypełnionymi biurkami i komputerami. Stają się wizualną wizytówką firmy, miejscem sprzyjającym kreatywnemu myśleniu i obszarem, w którym pracodawca zwiększa wydajność i morale swoich pracowników. W związku z tak rozwijającym się trendem, w aranżacji biura pojawia się mnóstwo rozwiązań dotyczących wnętrz biurowych. Jednym z coraz bardziej popularnych trendów aranżacyjnych jest koncepcja architektury otwartej możliwa do uzyskania przy pomocy szklanych ścian.
Idea otwartych przestrzeni biurowych
Szklane ściany nie stanowią chwilowej mody w aranżacji wnętrz i nie są tylko nowoczesnym i stylowym dodatkiem architektonicznym. To przede wszystkim zamysł opierający się na psychologicznym budowaniu więzi i zaufania między pracownikami wszystkich szczebli. Pierwszym krokiem łączącym dbałość o relację w firmie i estetykę aranżacji wnętrz było powstanie przestrzeni biurowych typu „openspace”. To otwarta powierzchnia, na której znajdują się wyodrębnione stanowiska biurowe przydzielone do konkretnych pracowników. Jednak nie w każdej branży takie rozwiązanie spełnia swoje zadanie.
Szklane biura
Dlatego idealną alternatywą zgodną z ideą otwartych przestrzeni jest podział jej za pomocą szklanych ścian działowych. Dzięki temu uzyskujemy efekt „openspace” przy jednoczesnym i całkowitym odseparowaniu poszczególnych pomieszczeń, biur czy sal konferencyjnych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wyciszenie pokoju, a także stylowa i nowoczesna estetyka całego wnętrza. Ogromny wybór materiałów i metod wykończenia szklanych ścian pozwala także na uzyskanie specyficznych walorów estetycznych dopasowanych do wizerunku firmy. Jednak głównym i najczęściej stosowanym argumentem przeciwko szklanym ścianom jest fakt, iż pozbawiają wnętrze prywatności.
Technologia Smart Glass
Archaiczną metodą budowania prywatności w oszklonym biurze są zdecydowanie rolety i żaluzje, które nieco odbierają uroku i budują ociężały wizerunek pomieszczenia. Natomiast wykorzystanie nowoczesnej technologii „Smart Glass” to obecnie rozwiązanie na miarę XXI wieku. „Smart Glass” umożliwia tworzenie zmiennej przezierności szklanych ścian. To znaczy, że właściciel biura w zależności od swoich potrzeb może nawet całkowicie przyciemnić szklaną powierzchnię, aby pracować w odosobnieniu bądź wykorzystać ją jako wysokiej rozdzielczości ekran projektora podczas prezentacji. I to wszystko za pomocą jednego przycisku na pilocie, kliknięcia w smartphonie lub przekręcenia guzika na ścianie.