Blog
Salon to więcej niż ekspozycja
Strategia Omnichannel stawia przed najemcami nowe wyzwania. Co zrobić, by w dobie rosnącej konkurencji i dynamicznych zmian na rynku, budować trwałe relacje z konsumentem? Jak przekonać go, by czas spędzany w galerii handlowej przeznaczył na wizytę w salonie danej marki? Odpowiedzią może tu być ewolucja w sposobie myślenia o celach, które powinien osiągać salon. Obok efektywnej ekspozycji produktu i realizowaniu sprzedaży, nie można zapomnieć o komforcie i innych, niezakupowych, potrzebach klienta. Tak, by to właśnie w naszym salonie dostał to, czego nie znalazł u konkurencji.
Rok 2016 w branży retail uważany jest za czas optymalizacji, nie rewolucji. Wprawdzie nadal przybywa nowych powierzchni handlowych, w tym roku mają to być ok 350 tyś. mkw, jednak wiele brandów, zamiast otwierać nowe lokalizacje, udoskonala i re aranżuje już działające sklepy. Firmy stawiają na wprowadzanie rozwiązań, które poszerzają doświadczenia konsumenckie. Sieci już na dobre zrozumiały, ze punkty styku klienta z marką, często leżą poza galerią handlową, a salony stanowią często zwieńczenie doświadczeń konsumenckich.
Wszystkie badania wskazują, że klienci coraz aktywniej realizują zakupy przez internet, a salony stacjonarne wykorzystują jako showroom, czy punkt odbioru produktu. Dlatego w wielu projektach aranżacji salonu, wprowadza się dedykowana rozwiązania do obsługi takiego klienta. Sprawdza się również wprowadzanie stref, w których klient nie musi odczuwać presji zakupu. Czas ten może też wykorzystać na przejrzenie katalogu, czy samodzielne sprawdzenie dostępności produktu w innych salonach marki. Należy pamiętać, że elementy omnichannel mogą i muszą się przenikać.
Bardzo istotne są detale wykończeniowe i meble wykorzystane do realizowania takich przestrzeni w sklepach. Przykładem traktowania klienta w ten sposób, są nasze realizacje dla sieci Gant w Centrum Handlowym Arkadia, czy marki Lacoste w Galerii Mokotów. W obu przypadkach, obok efektywnej ekspozycji, w salonach przewidziano przyjazne i wygodne przestrzenie, w którym konsument może zapoznać się z lookbookiem, sprawdzić ofertę online, czy poczekać na drugą osobę, która jest w przymierzalni. Ważne, by strefa ta, wyposażona była w najlepszej jakości meble o designie oddającym charakter marki. Projektując taki salon zawsze trzeba kierować się zasadą, że każdy detal i sposób wykończenia buduje wizerunek marki.
Między innymi dlatego rok 2016 to już nie tylko rutynowe odświeżanie przestrzeni handlowej, ale czas w którym uwzględnia się zupełnie nowe przyzwyczajenia konsumenckie. Im szybciej sieci wprowadzą rozwiązania zachęcające do wykorzystywania rozwiązań elektronicznych, wyznaczania specjalnych stref w salonie z celem innym niż sprzedażowe i wprowadzania elementów usprawniających obsługę zamówień on-line, tym szybciej zdobędą uwagę i utrwalą zaufanie swoich klientów.