Rynek nieruchomości komercyjnych w 2018

Blog

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2018

Rynek nieruchomości komercyjnych w 2018

Rynek nieruchomości komercyjnych można podzielić na trzy główne gałęzie uzależnione od przeznaczenia powierzchni: nieruchomości biurowe, handlowe i usługowe. Niezależnie od kategorii w definicji „nieruchomości komercyjnych” mają one przynosić właścicielom zysk netto. A to jest ściśle uzależnione od stanu gospodarki w danym kraju. Raporty Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2017 przedstawiły polską gospodarkę jako niezwykle stabilną (Polska plasuje się na 8. miejscu w Unii Europejskiej) i będącą w fazie wzrostu. Szacuje się, że do roku 2019 roczny wzrost PKB zatrzyma się nawet na 3,5%. Nie tylko polskie raporty przedstawiają tak korzystną sytuację polskiej gospodarki. Międzynarodowe agencje ratingowe takie jak: Fitch lub S&P także wskazują stabilne prognozy.

Pozycja Warszawy na rynku europejskim

Ostatni rok umocnił pozycję stolicy na rynku nieruchomości komercyjnych. Odnotowano, że powierzchnie biurowe w Warszawie przekroczyły 5 mln kw., to znaczy, że w ciągu 10 lat zasoby te podwoiły się! Przy tak rosnącym tempie powstawania nowych biurowców przewiduje się, że do roku 2027 powierzchnie biurowe w Warszawie osiągną 10 mln kw., a to plasuje Warszawę na liście najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków Europy. Prognozy dotyczące warszawskiego rynku nieruchomości są pozytywne, a eksperci  twierdzą, że nie naruszą go zmiany zachodzące w Polsce, ani w UE. Ostatnim wydarzeniem, które tak mocno odcisnęło piętno na rynku nieruchomości był kryzys w roku 2008. Od tamtego czasu rynek pozostaje w fazie wzrostu i nic nie wróży, aby w roku 2018 uległo to zmianie.

Nowe zmiany ustawowe na nadchodzące lata

Zmiany zaplanowane na najbliższe lata mogą bardzo znacznie wpłynąć na rozwój i dynamikę polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Specjaliści CBRE twierdzą, że wprowadzenie w życie MSSF 16 zwiększy skłonność dużych korporacji na „posiadanie”, a nie „wynajmowanie” nieruchomości biurowych. Nowe zapisy zniosą rozróżnienie leasingu finansowego i operacyjnego i dodatkowo pojawiają się wymagania dotyczące zawierania aktywów leasingowych w sprawozdaniach z sytuacji finansowej. Mimo że zmiany te wejdą na początku 2019 roku, to właśnie w 2018 firmy rozpoczną przygotowania polegające na weryfikacji polityki rachunkowości. Dodatkowym bodźcem dla rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce będzie zmiana dotycząca opodatkowania spółek rynku wynajmu nieruchomości (REIT), choć ostateczna wersja ustawy nie jest jeszcze znana, to szacuje się, że może wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestorów polskim rynkiem.

Kontakt

FORBIS GROUP SP. Z O.O.
ul. Skierniewicka 16/20, 01-230 Warszawa
kontakt@forbisgroup.pl, +48 22 408 79 29

NIP: 525-252-22-55

REGON: 145869381

KRS: 0000638634

Logo Forbis group
All rights reserved 2024