Blog
Elegancja i minimalizm w projektowaniu wnętrz
Przez lata wykreowano wiele stylów aranżacji wnętrz. Poczynając od stylu boho pełnego dynamicznych kolorów i z pozoru niepasujących do siebie elementów, poprzez styl kolonialny powstały wskutek inspiracji zaczerpniętych z Afryki i wypełniony delikatnymi kolorami beżu, bieli, wanilii połączonych z mocnym i ciemnym akcentem drewnianym. Do tego dochodzą wariacje stylu prowansalskiego czy klasycznego, w których dominuje spokojna aranżacja o delikatnych, pastelowych tonach z niewielkimi kolorystycznymi akcentami. Jednak w ostatnim okresie zdecydowanie największą popularność zyskuje minimalistyczny wystrój wnętrz. Minimalizm i elegancja – to dwa kluczowe słowa, które stały się inspiracją do tworzenia wizualnie utopijnych wnętrz zarówno biurowych, jak sklepowych czy mieszkalnych.
Co oznacza „minimalizm” w aranżacji wnętrza?
Wiele osób niesłusznie sądzi, że minimalistyczne podejście w projektowaniu wnętrza oznacza wykorzystanie jak najmniejszej ilości dodatków i akcesoriów. To błędne założenie może doprowadzić do stworzenia pomieszczenia pustego, a nie zaaranżowanego. Minimalizm w aranżacji wnętrz to przede wszystkim redukcja materiałów wykorzystywanych do prac wykończeniowych i zminimalizowanie gry kolorów do kilku podstawowych barw – co nie oznacza, że brane pod uwagę są tylko kolory pastelowe bądź jedynie kolor biały. Aranżując wnętrze zgodnie z ideą minimalizmu należy zdecydować się na jeden motyw przewodni – elementy szklane, kolorystyczne dodatki bądź motyw drewna. Niezwykle istotne jest także zachowanie konsekwencji podczas doboru dodatków – mebli, zasłon czy wazonów. Największą rolę odgrywa kolorystyka. Decydując się na żywe kolory podstawowe (ściany, podłogi) warto „wyciszyć” wnętrze za pomocą subtelnych dodatków. Zasada działa w obie strony –biel na ścianach i białe meble wymagają wręcz akcentu kolorystyczne w postaci poduszek, krzeseł czy nawet ramek, świec lub dywanów.
Minimalizm = elegancja?
Nie zawsze minimalistyczne wnętrze oznacza jednocześnie eleganckie. Stworzenie eleganckiego pomieszczenia wiąże się z wyborem stonowanych barw – beże, brązy, biel lub czerń, które nie rozpraszają uwagi, działają relaksujące i wspierają koncentrację. Wybrać można także styl klasyczny bądź nowoczesny, których ostateczne wykończenie będzie nieco różniło się w doborze dodatków. Punktem charakterystycznym dla klasycznego stylu eleganckiego jest ciężkie i ciemne drewno. Sprawdzi się idealnie w przypadku aranżacji biur, prywatnych gabinetów czy ekskluzywnych butików.