Blog
Design w branży medycznej – jak wyglądają współczesne ośrodki
Branża powierzchni komercyjnych i publicznych w Polsce przechodzi metamorfozę, w tym także przestrzenie medyczne, jak apteki, przychodnie, czy kliniki. Właściciele tego typu placówek nie chcą aby były kojarzone z zimnymi, bezosobowymi salami szpitalnymi, wręcz przeciwnie – ma być miło, przytulnie, a jednocześnie czysto i sterylnie. Na naszym blogu kilka słów o trendach, zasadach i wymogach w projektowaniu dla sektora medycznego.
Dzisiejsze apteki to nie tylko miejsca, w których kupujemy leki, a przychodnie czy kliniki rehabilitacyjne to nie ośrodki wyłącznie dla ciężko chorych. W aptece obok suplementów diety i lekarstw coraz częściej znajdziemy kosmetyki, a do przychodni przychodzi się po poradę, profilaktyczne badania czy zabiegi. To sprawia, że zmieniają się oczekiwania Klientów – oczekują, aby było schludnie, przyjemnie dla oka i wygodnie. Tu pojawia się zadanie dla projektanta i wykonawcy, jak połączyć wymagania klienta z wymogami funkcjonalnymi.
Przykładem realizacji, która łączy w sobie cechy nowoczesnej placówki z usługami około medycznymi są apteki Medicover zrealizowane według naszego projektu. Specyfika aranżacji wnętrz aptecznych podlega specjalnym regułom. Układ i charakter przestrzeni powinien pozwalać klientom na skupienie i wyciszenie, które bez wątpienia sprzyjają przemyślanym i udanym zakupom. Odpowiednia ekspozycja produktów, stonowana kolorystyka oraz wolna przestrzeń to coraz częściej obowiązkowe elementy wystroju punktów apteczno-drogeryjnych.
– Projektując wnętrze postawiliśmy przede wszystkim na przejrzystość kompozycji – podkreśla autorka projektu, Dominika Ladowska. Ważne, aby klient poczuł się tu dobrze, a miejsce wzbudzało zaufanie i pozytywne skojarzenia – dodaje.
Kolejnym projektem naszej firmy, który spełnia założenia nowoczesnej placówki medycznej jest klinika Praha Medical Center w Arabii Saudyjskiej. Jest to wyjątkowy projekt ze względu na specyfikę miejsca, w którym powstaje – na Bliskim Wschodzie rozwinęła się turystyka medyczna, w związku z czym inwestorzy, aby zatrzymać odpływ pacjentów do Europy, tworzą miejsca według europejskich standardów. To pozwala wypunktować kolejne oczekiwania i trendy w projektowaniu dla tej branży. – Głównym celem przy tworzeniu wnętrza kliniki rehabilitacyjnej w tak odmiennej kulturze było stworzenie nowoczesnej przestrzeni spełniającej europejskie wymogi i standardy oraz przyjaznej klientom. Koncepcja zakładała stworzenie miejsca całkowicie pozbawionego nawiązań do arabskiej kultury, bez orientalnych dekoracji, bogatych zdobień i złoceń, wielobarwnych akcentów – położyliśmy nacisk na minimalizm, sterylność, stylową prostotę – wyjaśnia Marcin Powierza.
Słowem, w projektowaniu dla branży medycznej ważne jest, aby wnętrza spełniały oczekiwania pacjentów i użytkowników, dostosowane były stylem i wyglądem do specyfiki miejsca. Poza aspektem wizualnym, ważne są także wymogi bezpieczeństwa oraz higieny. Istnieje szereg obostrzeń, które ograniczają użycie poszczególnych materiałów wykończenia lub je determinują – oświetlenie powinno być subtelne, nierażące, a jednocześnie dobrze doświetlać pomieszczenie, podłoga najczęściej antypoślizgowa, odporna na dezynfekcyjne środki myjące i uszkodzenia, ściany najczęściej gładkie, choć niekoniecznie pozbawione dekoracji w formie tapet czy grafik. Ponadto przestrzenie muszą odpowiadać wymogom sanepidu, a gotowa realizacja podlega ocenie odpowiedniej jednostki kontrolnej.
Kolejnymi realizacjami branży medycznej, przy których mamy okazję współpracować są kliniki stomatologiczne Medicover oraz Enel-med. Więcej szczegółów o tych kooperacjach niebawem na blogu.